Montážní závity objektivů

Známé velikosti montážních závitů

Abychom mohli pro kameru vybranou pro Vaši aplikaci zvolit vhodný objektiv, nestačí se orientovat v optických parametrech, ale musíme se u daného modelu vyznat i v parametrech mechanických. Mezi nejdůležitější parametry zde patří typ závitu kamery, který umožňuje kombinaci jen s omezenou sadou objektivů. Jednotlivé závity se totiž neliší jen svou velikostí, ale i tím, že nastavují objektiv do potřebné vzdálenosti od roviny senzoru.

Mezi nejmenší typy upevnění patří S-Mount (M12), který je používán zejména u deskových kamer určených pro vestavbu. Nejběžnějším typem užívaným v oblasti strojového vidění je typ C-Mount, zde může zákazník najít jednoznačně nejširší nabídku typů a modelů.

CS-Mount vychází z typu C-Mount, ale má o 5mm kratší závit, a tudíž i vzdálenost obrazového ohniska (Flange focal distance). Objektivy C-Mount lze na kameru s CS-Mount upevnit pomocí redukčního kroužku o tloušťce 5mm. Opačně tento efekt nefunguje, a tak CS-Mount objektiv na kameře s C-Mount závitem nezaostříte.

Dalším typem je F-Mount (neboli „SLR camera lens mount system“ od Nikonu). Průměr příruby u F-Mount je 48mm, a tak se hodí zejména pro kamery s velkoformátovými senzory nebo řádkové kamery. Výhodou je také snadná výměna objektivu – namísto běžného závitu je u tohoto typu používán bajonetový spoj.

Závity M42, M58x0.75 nebo M72x1 jsou používány jako alternativa typu F-Mount. Jedná se o velice robustní závity, proto se často používají pro objektivy vybavené funkcí motorizovaného ostření nebo přiblížení.

Výběr správného objektivu vhodného pro danou kameru je klíčový pro dosažení ostrého a kvalitního obrazu. Na závěr je třeba říct, že použití různých redukcí umožňujících montáž objektivu na jiný závit, než pro jaký je určen, může vést ke snížení kvality obrazu nebo ostrosti. Proto využívání těchto adaptérů obecně nedoporučujeme.

C-mount závit

Obrázek 1 - C-mount závit

CS-mount závit

Obrázek 2 - CS-mount závit

S-mount závit

Obrázek 3 - S-mount závit

F-mount závit

Obrázek 4 - F-mount závit

T-mount závit

Obrázek 5 - T-mount závit

M58x0.75

Obrázek 6 - M58x0.75 závit

M72x1 závit

Obrázek 7 - M72x1 závit